l  TARİHİMİZ

l  Merkezimiz 2003 tarihinde kurulmuş olup, 2004 tarihinden itibaren bulunduğu bölgede MEB’e bağlı ilk kurum olarak faaliyetlerine başlamıştır. 2010 yılında benzer faaliyetlerde bulunan Mavi Nokta Özel Eğitim Merkezi’ni de bünyemize dahil ederek,  hizmetlerimize, emin adımlarla, toplam 30 personel ve 200 öğrenci ile devam etmekteyiz.

l  Merkezimizden, 1 yaşından 30 yaşına kadar olan tüm engelli bireyler faydalanabilmektedir. Eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri kapsamında her bireye haftada 3 saat eğitim ve destek hizmetler verilmektedir.

l  VERİLEN REHABİLİTASYON HİZMETLERİ

l  Bedensel engelli bireylere, “Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı” doğrultusunda,  fizik tedavi hizmetleri verilmesi, bu bireylerin topluma entegrasyonu ile ilgili çalışmaların yürütülmesi.

l  Bedensel ve zihinsel engelli bireylere, “Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı - Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı” doğrultusunda, fiziksel ve zihinsel yönden yetersizlikleri göz önüne alınarak gerekli özel eğitim hizmetleri verilmesi ve topluma entegrasyonlarının sağlanması ile ilgili çalışmaların yürütülmesi.

l  Zihinsel engelli bireylere “Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı”doğrultusunda yetersizlikleri göz önünde bulundurularak, gerekli özel eğitim hizmetlerinin sağlanması ve bu bireylerin topluma entegrasyonu ile ilgili çalışmaların yürütülmesi.

l  Özel Öğrenme Güçlüğü çeken  bireylere “Özel Öğrenme Destek Eğitim Programı”doğrultusunda yetersizlikleri göz önünde bulundurularak, gerekli özel eğitim hizmetlerinin sağlanması ve bu bireylerin topluma entegrasyonu ile ilgili çalışmaların yürütülmesi.

l  Kurumumuzun bulunduğu bölgenin, gecekondulaşmanın yoğun olduğu, göç alan bir bölge konumunda olması nedeniyle, Zihinsel engelli bireylerin eğitimi ve rehabilitasyonu konusunda, aile eğitimine yönelik çalışmaların yoğun olarak sürdürülmesi ve bu çalışmalarla ailelere gerekli eğitsel ve psikolojik desteğin sağlanması hedeflenerek çalışmaların yürütülmesi.